Edmond J. Safra Synagogue

Weekday Schedule November 17 - 21, 2019

Shaharit Ness (Korbanot)

Braka - Main Sanctuary

6:00 am

Shaharit

Khafif -1st floor Midrash

6:45 am

Shaharit

Khafif -1st floor Midrash

8:00 am

Shaharit

Braka - Main Sanctuary

8:15 am

All Shaharit services are followed by Breakfast & Classes

Kollel Minha Gedolah (Monday - Thursday)

Guindi - 2nd Floor Midrash

1:00 pm

Early Minha / Arbit

Braka - Main Sanctuary

4:10 pm

Minha / Arbit

Braka - Main Sanctuary

5:05 pm

Kollel Late Arbit

Guindi - 2nd Floor Midrash

8:00 pm

Recite Keriat Shema (After)

6:10 pm

DAILY CLASSES

Halacha Class (in Spanish)

Guindi - 2nd Floor Midrash

7:00 am

Hok Le'Yisrael

Breakfast Room

7:00 am

Midrash Learning (various classes)

Guindi - 2nd Floor Midrash

7:00 am

Rabbi's Talmud Class

2nd Floor Lobby

7:45 am

Hok Le'Yisrael

Breakfast Room

8:40 am & 9:10 am

Midrash Learning

Guindi - 2nd Floor Midrash

9:00 am

Ethics & Law

Guindi - 2nd Floor Midrash

2:00 pm

"Daf Yomi" & Halacha Classes (in English & Spanish)

Guindi - 2nd Floor Midrash

5:45 pm

Midrash Learning (various classes)

Guindi - 2nd Floor Midrash

8:00 pm

WEEKLY DAYTIME CLASSES

MONDAY

Ladies Class: Pirke Abot

Breakfast Room

11:00 am

Adults Tefilah: Reading Course

2nd Floor Lobby

5:45 pm

Ta'amim & Torah Reading (8-13 years old)

2nd Floor Lobby

6:45 pm

Ladies Midrasha: Rabbi Gavriel Koskas

Khafif - 1st Floor Midrash

8:00 pm

TUESDAY

Ladies Class: Tehilim, in Spanish

Breakfast Room

11:00 am

Ladies Class: Torah Class, Mrs. Burger, in Spanish

Breakfast Room

12:00 pm

Girl's Program with Morah Orly

Breakfast Room

6:15 pm

Young Adults Class, Rabbi Azancot, in Spanish

Guindi - 2nd Floor Midrash

8:00 pm

THURSDAY

Boys Mishnayot Program (8-12 years old)

Library

6:45 pm

Teens Class, Rabbi Azancot

Guindi - 2nd Floor Midrash

8:00 pm

19275 Mystic Pointe Drive, Aventura - Fl 33180 (305) 931-4313 - rabbi@ejsfl.com - www.ejsfl.com

Parashat Haye Sarah "Maqam HIJAZ"

Next Thursday and Friday, November 28 & 29, is Rosh Hodesh Kislev

Ereb Shabbat - Friday, November 22, 2019

Shir Ha'Shirim

4:50 pm

Minha

5:05 pm

Candle Lighting

5:11 pm

Kabbalat Shabbat / Arbit

5:25 pm

Lock the Gate

5:25 pm

Recite Shema (After)

6:06 pm

Shabbat - Saturday, November 23, 2019

Ness Minyan, Korbanot (1 hour before sunrise)

Khafif -1st floor Midrash

5:45 am

Shaharit, Korbanot

Braka - Main Sanctuary

8:00 am

Young Adults Minyan

Braka - Main Sanctuary

9:00 am

Father & Son Minyan

Braka - Main Sanctuary

9:00 am

Girls Program

Braka - Main Sanctuary

9:00 am

Recite Shema (Before)

8:49 am

All services are followed by Kiddush

Shabbat Afternoon Classes

Rabbi Yosef Galimidi

Braka - Main Sanctuary

4:00 pm

Rabbi Azancot & Rabbi Bonan Father & Son Program

Guindi - 2nd floor Midrash

4:00 pm

Mrs. Ninette Burger, Parasha de la Semana

Khafif -1st floor Midrash

4:00 pm

Moreh Yosef Chocron, Class in Spanish

Main Lobby

4:00 pm

Minha / Seudah Shelisheet

4:45 pm

Arbit

5:55 pm

End of Shabbat / Habdalah

6:11 pm

Rabbenu Tam

6:42 pm

"Daf Yomi" Class - Rabbi Yosef Galimidi

Braka - Main Sanctuary

After Habdalah

Father & Son "Abot U'Banim" Program

Guindi - 2nd floor Midrash

After Habdalah

Girls Youth Program

Library

After Habdalah

SHABBAT SHALOM!

Please turn over for weekday schedule >>>